ALMANYADA LİSANS TAMAMLAMA VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI | Work And Travel Grand Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

ALMANYADA LİSANS TAMAMLAMA VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

ALMANYADA LİSANS TAMAMLAMA VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Almanyada master programları İngilizce, Fransızca ve Almanca öğrenim imkanına sahiplerdir.
Almanyadaki üniversiteler ayrıca size Almanca dil okulu imkanı da sağlamaktadırlar. Almanyada master programlarının birçoğundan kabul almak için GMAT ya da ALES gibi ekstra sınavlara kesinlikle ihtiyaç yoktur.

Almanya’da master yapmak isteyenler için master programları bir çok üniversitede tamamen ücretsiz olmakla birlikte kimi üniversitelerde ise yıllık sadece 750 – 1000 Euro dur.

Almanyada üniversite öğreminde her alanda master yapabilme imkanı vardır ve üniversiteler Avrupa Birliği müfredatı ile birebir uyumludur. Çünkü Almanya üniversiteleri Bologna sürecine dahil olmuş ve tüm Dünyada kabul gören Bachelor ve Master sistemine göre hizmet vermektedirler.

Almanya’da master yapan bir öğrenci dilediği dönemde Erasmus programı ile farklı bir Avrupa ülkesini de bir veya daha fazla dönem ziyaret edebilir. Bu erasmus programı için de herhangi bir ek ücret ödemez ve hatta Almanya üniversiteleri aylık 600 euroya kadar da burs imkanları dahi sağlamaktadırlar.

Almanyada master programları kimi alanlarda 1 yıl, kimi alanlarda ise 2 yıl sürmektedir. Almanya’da 2 yıl süren master programlarının son sömestrında öğrenci tez danışmanı koordinatörlüğünde master tez konusunu belirler ve 1 yıl içerisinde tezini hazır eder.

Almanyada yüksek lisans yapan bir öğrenci, bu dönem içerisinde dilerse haftada 20 saat bir işte part-time çalışarak da eğitim masraflarının tamamını çok rahat çıkarabilir.

Almanya eğitim sistemi içerisinde master programları bir çok batı ülkesine nazaran çok daha bol seçenekli ve avantajlıdır. Almanya’da master yapan bir öğrenci sadece teori öğrenmekle kalmaz, pratiğe yönelik olarak da çalışabilir. Bunun için de Alman üniversiteleri öğrencilerine anlaşmalı olduğu büyük ölçekli şirketlerde gelirli staj imkanı da sağlamaktadırlar.

Almanyada master yapmak isteyen öğrenciler, MBA veya LLM masteri imkanından da yararlanabilirler.