İş Türleri ve Kazanç | Work And Travel Grand Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

İş Türleri ve Kazanç

WORK AND TRAVEL İLE AMERİKA’DA ÇALIŞILABİLECEK İŞLER
Alışveriş merkezleri, süpermarketler, restoranlar, oyun merkezleri, eğlence parkları, büro işleri, benzin istasyonları, oteller, sinema ve tiyatrolar, fast-food restaurantları, spor merkezleri ve plajlar.
Öğrencilerin yapabileceği işlerden bazıları:
Eğlence merkezlerinde, oyun parklarında, sinema, müze ve milli parklarda bilet satışı,
Turizm sektöründe hizmet veren yerlerde çeşitli pozisyonlar,
Mağaza, ofis, müze, park ve eğlence parkı gibi yerlerde güvenliği sağlamak,
Hediyelik eşya ve kıyafet satan mağazalarda çalışmak,
Otellerde, tatil beldelerinde resepsiyonda çalışmak,
Data girişi ve danışma gibi ofis işleri,
Restaurant ve cafelerde garsonluk, komi ve aşçılık,
Turistik beldelerde, eğlence parklarında gelen konuklara rehberlik yapmak,

ÇALIŞMA SAATLERİ VE KAZANÇLAR

Bir işte genelde günde 7-8 saat arası çalışma imkanı vardır. Böylece aylık kazanç 1200-1700 USD arasında değişiklik gösterir. Elde edilen kazanç yaşam giderlerinin karşılanmasına yardımcı olacak şekildedir. Fazla mesai yapma durumu söz konusu olduğunda normal saat ücretinin bir buçuk katı kadar bir ücret alınabilir. İsteyenler asıl işlerini aksatmayacak şekilde ikinci bir işte de çalışabilirler. Bu şekilde daha fazla para kazanma imkanı olacaktır. Bu işi öğrencinin kendisi bulması gerekmektedir.
KONAKLAMA
İşveren öğrenciye konaklamayı kendisi sağlayacağı gibi, en uygun konaklama seçeneğini de önerebilir. Konaklama ücretlerini öğrenci haftalık yada aylık olarak ev sahibine ödemek zorundadır. New York, Boston, Chicago, Los Angeles ve San Francisco gibi metropollerde konaklama masrafları daha yüksektir. Konaklama seçenekleri hostel, öğrenci evleri, aile yanı, öğrenci yurdu, motel ve çalışılan yerin konaklaması olabilir. Konaklamayı işveren sağlıyorsa konaklama ücreti maaşınızdan düşülür.