Amerikaya Giderken Yanınıza Alacaklarınız | Work And Travel Grand Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlığı

Amerikaya Giderken Yanınıza Alacaklarınız

keep calm and go to USAEğer bu yazıyı okuyorsanız vizeyi almış ve unutulmaz bir yaz için hazırlıklar yapılmaya başlanmış demektir. Öncelikle hepinize birbirinden güzel maceralar ve hatıralarla dolu harika bir yaz dileriz 🙂 Unutmayın ki work and travel programınız boyunca eğlendiğiniz kadar zorlandığınız günlerde olacaktır. Bu noktada size tavsiyemiz ‘Never Give up !’. Unutmayınız ki Work & Travel bir tatil programı değildir. İlk olarak indiğinizde karşılaşacağınız şey güneş, kum ve çılgın Amerikan partileri değil; imzaladığınız iş sözleşmesindeki tarih aralığında çalışmak ve boş günlerinizde gezip dolaşmaktır. Kendinizi buna hazırlayınız. Öncelikli göreviniz work ve daha sonrasında travel’dır.

Uçağa binmeden önce :

 1. Pasaport
 2. DS 2019 formunuz (Sağ köşesinde uzunca bir barcod olan ve üzerinde N00 ile başlayan bir numara bulunan belge)
 3. Job offerınızın tamamının bir kopyası
 4. SEVIS belgeniz

mutlaka yanınıza alınız.  Yukarıda yer alan 4 belgenin bir kopyasını mutlaka mailinizde veya her zaman ulaşabileceğiniz sanal bir ortamda bulundurunuz.

Ayrıca Türkiyede havalimanına gittiğinizde ilk iş olarak yurtdışı çıkış harcınızı ödeyiniz ve ardından check in yapınız.

Yola çıkmadan önce ve Amerika ya vardığınızda:

 • Gitmeden en az bir hafta öncesinde hangi firma ile giderseniz gidin işyerinizle iletişime geçip varış tarihinizi (veya biletinizi) bildirip indikten sonra konaklama ya da işyerinize nasıl ulaşacağınızı detaylı bir şekilde araştırınız.
 • Ters bir durum olması ihtimaline karşılık indiğinizde kiminle iletişime geçebileceğinizi sorunuz. Amerikaya geç saatte varma ihtimalinize karşılık indiğinizde ne yapacağınızı planlayınız.
 • Eğer yanınıza bilgisayar vb. değerli eşyalar alıyorsanız bunları kesinlikle bagaja vereceğiniz bavula değil, uçakta yanınıza alacağınız çantaya koyunuz. Aksi taktirde çalınması yüksek bir ihtimal olacaktır. Aynı şekilde yanınıza alacağınız bavula da hiçbir şekilde yanıcı, kesici, delici veya sıvı madde (şampuan makyaj malzemesi, parfüm vb.) almayınız. Aksi taktirde çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bu tür maddeleri bagaja vereceğiniz bavula yerleştiriniz.
 • Gitmeden önce, gideceğiniz bölgenin iklimini araştırıp bu doğrultuda kıyafet götürünüz. Kesinlikle çok fazla eşya götürmeyiniz. Çünkü genelde 24 kg üzerinde bavulunuz olduğu taktirde ekstra 50-100$ arası bir bagaj ücreti ödemeniz gerekecektir.
 • Bulunduğunuz bölgede uyguna ikinci el telefon, elektronik eşya vb. şeyler almak isterseniz craigslist.com u ziyaret edebilirsiniz. Craiglistten birçok farklı konaklama, elektronik, iş ve etkinlik gibi birçok konuda faydalanabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz bölgenin craiglistiniz ziyaret ediniz. Örn : Craiglist Wisconsin Dells gibi.  Online olarak amazon.comwww.bestbuy.com veya www.ebay.com gibi sitelerden içiniz rahat bir şekilde online olarak alışveriz yapabilirsiniz.
 • Amerika içerisinde uyguna seyahat amaçlı bilet almak için www.cheapoair.com ,  www.orbitz.com veya www.expedia.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Ameriakada ki birçok havayolu firmasında bagaja vereceğiniz bavul ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Biletinizi aldığınızda kaç kg free bavul hakkınız olduğunuza dikkat ediniz. Aksi taktirde tam uçağa binecekken bilet fiyatı kadar da bavul ücreti ödemek gibi bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.
 • Aynı şekilde bu sitelerden oldukça uyguna otel veya araç kiralama işlemide yapabilirsiniz. Ancak yabancılar için Amerika’da araç kiralama yaşının 21 ve üzeri olduğunu unutmayınız. 25 yaş altı sürücüler için ekstra günlük 20$ civarı bir ek ücrette talep edilmektedir. Araç kiralamanız durumunda mutlaka full coverage sigorta yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Havalimanı ile işyerinizin arasında yüksek ihtimalle birkaç saatlik veya daha fazla mesafe olabilir veya Amerika’ da otobüsle farklı şehirlere seyehat etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Amerikanın en yaygın otobüs firması olan greyhound’dan bilet alıp işyerinizin bulunduğu şehre ulaşabilirsiniz. Biletinizi gitmeden önce online olarak almanızı tavsiye ederiz. www.greyhound.com Hem kendinizi garantiye almış hem de daha uyguna bilet almış olacaksınız. Bu arada Greyhound’dan aldığınız bilette Türkiye’deki gibi koltuk numarası yer almayacaktır. İsteyen istediği yere oturabilir, şaşırmayınız 🙂
 • Amerika’ya iner inmez ilk olarak ailenizi veya firma yetkilinizi mutlaka arayınız veya bir şekilde bilgi veriniz…
 • İndikten sonra sponsor sisteminden check-in yapmayı kesinlikle aksatmıyınız. Aynı şekilde programınızın 30-60-90. günü de bu işlemi tekrar yapmanız gerekmektedir.
 • Maillerinizi mutlaka haftalık düzenli bir şekilde kontrol ediniz.
 • Yanınızda mutlaka 2-3 adet priz ucu dönüştürücü (converter) götürünüz. Amerika’ da prizler Türkiye’den farklıdır.
 • Sakal problemi olan beyler yanınızda traş takımınızı götürünüz. Amerika’da tek bıçaklı jiletler dışında jilet bulmanız zor olabilir.
 • Yanınızda 1 adet hesap kartı, 1 adette kredi kartı götürünüz.
 • Yanınızda 200-300$ dan daha fazla nakit bulundurmamanızı tavsiye ederiz. Mümkünse 700-800 USD arası bir miktarı hesap kartınıza atınız. Amerika’daki herhangi bir ATM den Türkiye’de TL olarak yatırdığınız parayı yaklaşık 5$ karşılığında bir komisyon farkı ile Dolar olarak çekebilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir durumda Türkiye’den para almanız gerekirse buradaki hesabınıza TL yatırtabilir, oradan Dolar olarak çekebilirsiniz.
 • İnsanlara karşı güler yüzlü olunuz. Muhakkak ki kültürel farklılıklar olacaktır, bu durumda insanları yargılamamanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde her zaman kendi güvenliğinizi düşünüp temkinli olunuz. Herhangi bir tartışma vb. yaşamanız durumunda hiç kimseye fiziksel temasta bulunmayınız, böyle bir duruma mağdur kalmanız durumunda ise tabi ki kedinizi korumakta en insani hakkınızdır.
 • Mümkünse çevrenizde veya bulunduğunuz ortamda farklı milletten arkadaşlarınız veya insanlar bulunduğu sürece Türkçe konuşmamaya özen gösteriniz. Özellikle işyerinizde mümkün olduğu kadar Türkçe konuşmamaya özen gösteriniz.
 • Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bununla ilgili mutlaka reçete veya doktor raporunu yanınıza alınız, aksi durumda gümrükte sorun yaşayabilirsiniz.
 • Amerika’ya indikten sonra en yakın social security office gidip Sosyal güvenlik numarası başvurunuzu yapınız. Bu kart hayatınız boyunca sadece birkez alabileceğiniz bir numaradan ibarettir ve kesinlikle kaybetmeyiniz. Mümkünse bir kopyasını mailinize veya bilgisayarınıza kaydediniz.
 • Amerika’da konaklama ve işyeri değişikliği yapma gibi bir durumunuz olursa mutlaka bu değişikliği yapmadan önce bize danışmanız ve bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Ameriakada alkol ve sigara alabilmek için yasal yaş sınırı 21 dir. Yirmi bir yaş altı arkadaşınız olduğu taktirde alkol veya sigara almasına kesinlikle aracılık etmeyiniz. Halka açık alanda alkol kullanmanızın suç olduğunu unutmayınız. Marijuana (Esrar) Amerika’da birçok eyalette yasal değidir. Dikkat !
 • Bireysel olarak kullandığınız bir ilaç varsa yanınıza alınız. Bunun dışında yara bandı, grip, baş ağrısı, soğuk alğınlığı gibi durumlarda kullanılan ilaçlardanda almanızı tavsiye ederiz.

Unutmayın artık Amerikadasınız ve bu ülkede Google ve Siri her konuda size yardımcı olmak için 7/24 hazır olacaktır. 😀